קריית טבעון - עיירת בתי הקפה


בתי הקפה לאורך ההיסטוריה של העולם המודרני היוו תמיד את אזור המפגש במרחב העירוני, אנשים באים לראות ולהראות, לפגוש ולהיפגש-פגישות מקצועיות, עסקיות דרך מפגשים חברתיים ועד לאירועים משפחתיים.
בתי הקפה מהווים חלק מתכנון המרחב העירוני ונחשבים למחוללי פעילות .
בסביבתם של בתי קפה מצליחים פורחים להם עסקים רבים אחרים הנהנים מהשראתם. 
ומנגד אזור של פעילות מסחרית מייצר דרישה למקום של הפסקה, רגע של מנוחה, של מפגש והחלפת דעה. 

בשנים האחרונות אנו עדים בקרית טבעון להתעוררות גדולה בתחום בתי הקפה, מה הביא עיירה מנומנמת באזור פרברי להיצע כה רב של בתי אוכל ופריחתם של בתי קפה כה רבים?
כל רגע נדמה שפוטנציאל כבר נוצל ואין מקום לאחד נוסף, ותוך מס' חודשים נולד לו מקום, עולה כפורח, מלא ופעיל ומרענן את המרחב.

קריית טבעון שהייתה עיירת יקים עמלים, מנומנמת בלילות ופעילה וחרוצה בימים, אשר בניה בילו את נעוריהם בוואדיות ומצאו את "גלידת תל חנן" ההיסטורית  כמקום שיוצאים אליו, וחיפשו בכמיהה חיים, פעילות מפגשים חדשים,  הפכה עם השנים לישוב של אניני טעם, נהנתנים משהו.
-בני טבעון שנדדו לעיר הגדולה, חזרו אליה לגדל את בניהם עם חווית מרחב עירוני חדשה.
-התחדשות הישוב בזוגות צעירים ובעלי משפחות אשר הגיעו לישוב בשל איכות החיים ומע' החינוך הייחודיות בה, הביאו עמם דרישה למקומות מפגש ובילוי חדשים.
-מלחמת הפיגועים ששררה בארצנו בראשית העשור הרחיקה אנשים רבים מהתקהלויות צפופות במרחבים עירונים  דחוסים ומכך נוצר עניין רב במקומות בילוי באזורי הפרברים.
- כניסתה של רשת בתי קפה שזיהתה את הפוטנציאל המקומי ויצרה התרחשות אינטנסיבית במרכז טבעון.
- הימצאות של מכללה אקדמית בישוב מביאה עימה ציבור של צעירים להתגורר בישוב וסביבתו ולצרוך מקומות בילוי לצעירים.

אך נידמה לי כי מעבר לגורמים החברתים והמחסריים יש פה משהו נוסף,,,
 העניין טמון בפוטנציאל שבתכנון העירוני של הישוב-
מרכז מסחרי אינטימי המכיל חנויות ייחודיות, בתי אוכל ובתי קפה, מוסיקאי רחוב וילדים זקנים כאחד נהנים משמש חורפית נעימה.
בית קפה הממוקם בצומת מרכזית בישוב מיצר התרחשות אינטנסיבית ומיד אחריו מוקמת מאפיה עממית מרשת צפונית;  בוטיק קפה באזור אינטימי, סמוך למרכז לאלו המעוניינים בחוויה משולבת – אופנה קפה ושיחה.
תחנת דלק מתחדשת אל מול מבנה משרדים חדשני בשילוב סופרמרקט, בית מרקחת ומרכז רפואי מיצרים עניין במקומות בילוי והסעדה במרחק הליכה זה מזה.
ומרכז מסחרי וותיק נוסף המאגד אל תוכו את הפונקציות הנדרשות לתושב-בנק, חנות ספרים, קונדיטוריה, אולם קולנוע ומופעים ועוד ועוד.. מתבסם בפעילות רבה של אוכל עממי מהיר-פלאפלים שווארמה ופיצות.

מתברר שנימאס, נימאס לנו לבלות בקניונים – להצטופף עם המונים במיזללות,  נכון הם ממוזגים ויש שם הכול אבל קשה למצוא שם את האדם ברחוב!
מדובר במסחטות כסף אשר מסתגרות במבנים פרטים ופוגמות במרחב העירוני הציבורי-של כולם, לא כל אחד ניכנס, ניתן לברור את המשתמשים והתנהגות שונה עלולה לסלקך.

טבעון כנראה החליטה לחזור לרחוב של כווולם, בו כל אדם יכול להציע את מרכולתו, בו קורים המפגשים החברתיים בדרך מ... אל...מהבנק למכולת, מהספר לחנות הספרים , וכל זאת באזור חופשי לביטוי עצמי-נגני רחוב או אירועים לקהילה ביוזמת המועצה, או תנועת נוער המזמינה את הציבור לארוחת ליל סדר בכיכר או פשוט ילדים רוכבים על אפנים, קשישים בעגלות או בכוחות עצמם, מטפליהם המלוכסנים במפגש פסגה וכלבים מרחרחים את זנבות חבריהם,,,,,,,, 

" כן כך ניראת העירה שלי
 אם תעצור אולי תראה אותי,,,,,,,,

דור בן-צבי, תושב צעיר בטבעון, אדריכל .

המאמר פורסם באתר האינטרנט "tivon.co.il" ובאתרי מאמרים נוספים